Pewien pan swojego kucharza strofował,
Że mu obiad zbyt kwaśny i pieprzny zgotował,
Że wszystko ta nieszczęsna popsuła przesada,
"O, zgrozo! o, zgorszenie - kucharz odpowiada -
Jakże można, mój panie, tak dalece błądzić:
Nie umiejąc gotować, o potrawach sądzić?
Pańskie zdanie zupełnie śmieszne i opaczne!
Musisz jeść, co ci daję, i wierzyć, że smaczne"

Franciszek Dzierżykraj-Morawski

sobota, 27 czerwca 2026

Sernik z truskawkami



Składniki na spód i na kruszonkę

2 szklanki maki tortowej
150 g masła (prawdziwego)
100 g drobnego cukru do wypieków
4 pełne łyżki śmietany 18%
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia


Składniki na masę serową:

1 kg sera z wiaderka
4 jajka M lub 3 L
150 g drobnego cukru do wypieków
50 g masła (prawdziwego)
1 budyń śmietankowy bez cukru

ok. 60 - 70 dag truskawek

Jajka i twaróg muszą mieć temperaturę pokojową

Składniki na spód i na kruszonkę wyrabiamy w misce. Ma powstać kruszonka, a nie jednolite ciasto.

Część kruszonki odkładamy do lodówki, a pozostałą (większą częścią) wysypujemy dno foremki (25 x 30 cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190 stopni (gr ałka góra/dół) i podpiekamy ok. 20 min.

Jajka ubijamy z cukrem na białą, puszystą masę. Do ubitych jajek dodajemy ser, budyń i rozpuszczone masło. Miksujemy chwilę na niskich obrotach do połączenia się składników.

Masę przekładamy na podpieczony spód. Na serze układamy pokrojone truskawki. Truskawki posypujemy pozostałą kruszonką. 

Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 175 stopni i pieczemy ok. 70-80 min. Po upieczeniu wyłączamy piekarnik, ale nie otwieramy drzwiczek przez ok. 5 min. Po tym czasie lekko uchylamy piekarnik na ok. 20 min. Po tym czasie można ciasto wyjąć z piekarnika. 

Studzimy w foremce. 

Smacznego :-)



Oryginalny przepis.

czwartek, 4 czerwca 2026

Pizzerinki




Bardzo smaczne zawijane bułeczki. W sam raz jako przekąska lub obiad na upalny dzień :)

Składniki:

25 dag mąki pszennej (używam tortowej)
150 ml ciepłej wody
25g świeżych drożdży
1 łyżeczka soli
łyżeczka cukru
1 łyżka oleju
1 jajko do posmarowania (opcjonalnie)

Wypełnienie:
ketchup - łagodny lub ostry (wedle uznania)
20 dag tartego żółtego sera
20 dag szynki gotowanej lub konserwowej


Drożdże rozpuszczamy w ok. 60 ml wody z cukrem. Dodajemy 3 łyżki mąki i mieszamy. Odstawiamy do wyrośnięcia.
Wyrośnięty rozczyn wlewamy do maki, dodajemy olej, sól i wyrabiamy elastyczne ciasto.
Miskę z ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia. 
Po wyrośnięciu ciasto wałkujemy na duży prostokąt, smarujemy ketchupem, posypujemy drobno pokrojoną szynką i serem (zostawiamy trochę sera do posypania wierzchu pizzerinek). Zwijamy ciasto jak na roladę i kroimy na mniej więcej 3 cm kawałki. Z podanych proporcji wychodzi mniej więcej 14  pizzerinek.
Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Smarujemy rozmąconym jajkiem i posypujemy resztą żółtego sera. Odstawiamy do ponownego wyrośnięcia na ok. 20 minut.
W tym czasie nagrzewamy piekarnik do 180 stopni (grzałka góra/dół).
Pieczemy ok 25 - 30 minut. Studzimy na kratce.

Smacznego :-)

poniedziałek, 1 czerwca 2026

Ciasto drożdżowe z malinami

 


Składniki:

Ciasto: 
250 ml ciepłego mleka
40 g drożdży
90 dag cukru
50 dag mąki pszennej
2 jajka
40 g rozpuszczonego masła
szczypta soli

50 dag malin (mogą być maliny wymieszane z borówkami albo same borówki)

Masa budyniowa:
2 budynie waniliowe lub śmietankowe
700 ml mleka

Kruszonka:
60 g mąki
30 g cukru
30 g masła
torebka cukru waniliowego

Z drożdży, mleka, łyżki mąki i łyżeczki cukru robimy rozczyn. Odstawiamy do wyrośnięcia.

Do miski z mąką dodajmy podrośnięty rozczyn i resztę składników. Wyrabiamy ciasto. Najwygodniej łyżką, ponieważ ciasto jest dość lepiące. Odstawiamy do wyrośnięcia.

W tym czasie gotujemy budyń. Studzimy.

Wyrośnięte ciasto wyrabiamy przez chwilę i wykładamy do wyłożonej papierem do pieczenia formy (28 x 28). Przekładamy ciasto. Na ciasto wykładamy przestudzony budyń. Na budyń owoce. Całość posypujemy kruszonką zrobioną z podanych składników.

Odstawiamy na 20 min. do podrośnięcia. Wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika (grzałka góra/dół) i pieczemy ok. 45 - 50 minut (kontrola patyczkiem).

Smacznego :-)





Oryginalny przepis jest tu. 


piątek, 15 maja 2026

Chleb orkiszowy


Tym razem chleb upieczony z jednego rodzaju mąki. Czyli 100% orkiszu :-)


Składniki:

500 g mąki orkiszowej typ 630
320 ml ciepłej wody
1 łyżeczka cukru
20 - 21 g drożdży 
1 łyżeczka soli (można ciut więcej, ale to zależy od indywidualnych preferencji)


 Drożdże rozpuszczamy w wodzie z cukrem. Dodajemy resztę składników i mieszamy. Najpierw łyżką, a potem przez chwilę rękami.

Odstawiamy do wyrośnięcia. 
Wyrośnięte ciasto wykładamy na blat posypany mąką i przez chwilę wyrabiamy. Następnie rozciągamy je na prostokąt, składamy Brzegi do środka i formujemy zgrabny bochenek. Przekładamy go do foremki (30 na 12 cm) wyłożonej papierem do pieczenia  (złożeniem na spód), przykrywamy ściereczką i zostawiamy na ok. 20 - 25 min do ponownego wyrośnięcia. 
W tym czasie nagrzewamy piekarnik do temperatury 190 stopni (grzałka góra/dół). Po wyrośnięciu lekko nacinamy wzdłuż.
Pieczemy 50 minut.
Po upieczeniu wyjmujemy chleb z formy i studzimy na kratce.

Smacznego :-)

wtorek, 5 maja 2026

Chleb z ziarnami słonecznika

 


Pyszny, pachnący niebiańsko chlebek. Ten, tak jak i chleb na jogurcie  jest pieczony w żeliwnym naczyniu z pokrywką. Żeliwna forma działa jak mini piekarnik. Nagrzewając się stopniowo wraz ze wzrostem temperatury piekarnika, powoduje równomierne pieczenie się chleba.

Składniki:

2 szklanki mąki orkiszowej typ 630
1 szklanka mąki orkiszowej (lub pszennej) typ 1850
 350 ml ciepłej wody
20 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
1,5 łyżeczki soli
2 solidne garści ziaren słonecznika plus trochę na dno foremki


Drożdże rozpuszczamy w wodzie z cukrem. Dodajemy resztę składników i mieszamy. Najpierw łyżką, a potem przez chwilę rękami.
Odstawiamy do wyrośnięcia. Żeliwną formę z przykrywką wykładamy papierem do pieczenia i smarujemy cienką warstwą oleju. Na dno wsypujemy trochę ziaren słonecznika.
Wyrośnięte ciasto wykładamy na blat posypany mąką i przez chwilę wyrabiamy. Następnie rozciągamy je na prostokąt, składamy Brzegi do środka i formujemy zgrabny bochenek. Przekładamy go do foremki (złożeniem na spód), lekko nacinamy wierzch i przykrywamy pokrywką.
Wstawiamy do ZIMNEGO piekarnika na dolną półkę. Ustawiamy temperaturę na 230 stopni (grzałka góra/dół) i pieczemy ok. 45 minut. Po tym czasie zdejmujemy pokrywę i dopiekamy ok. 5-7 minut.
Po upieczeniu wyjmujemy chleb z formy i studzimy na kratce.

Smacznego :-)
Przepis pochodzi z książeczki dołączonej do formy żeliwnej, w której piekłam chleb.


środa, 15 kwietnia 2026

Chleb na jogurcie


 Kolejny przepis na pyszny chleb na stałe zagości na moim stole. Ten chleb piekłam w dużej formie żaroodpornej z przykrywką. Dokładnie w takiej jak w tym przepisie sprzed kilku lat.

Składniki:

350 g mąki orkiszowej typ 650
150 g mąki żytniej typ 720
100 g jogurtu naturalnego
10 -12 g drożdży
240 ml ciepłej wody
czubata łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru
1,5 łyżki octu jabłkowego

Drożdże rozpuszczamy w wodzie z cukrem. Dodajemy resztę składników i mieszamy. Najpierw łyżką, a potem przez chwilę rękami.
Odstawiamy do wyrośnięcia. Żeliwną formę z przykrywką wykładamy papierem do pieczenia.
Wyrośnięte ciasto wykładamy na blat posypany mąką i przez chwilę wyrabiamy. Następnie rozciągamy je na prostokąt, składamy Brzegi do środka i formujemy zgrabny bochenek. Przekładamy go do foremki (złożeniem na spód) i przykrywamy pokrywką.
Wstawiamy do ZIMNEGO piekarnika na dolną półkę. Ustawiamy temperaturę na 230 stopni (grzałka góra/dół) i pieczemy ok. 45 minut. Po tym czasie zdejmujemy pokrywę i dopiekamy ok. 5-7 minut.
Po upieczeniu wyjmujemy chleb z formy i studzimy na kratce.

Smacznego :-)
Przepis pochodzi z książeczki dołączonej do formy żeliwnej, w której piekłam chleb.
Ps: chleb ze zdjęcia jest zrobiony z podwójnej ilości składników! 

poniedziałek, 30 marca 2026

Bagietki


 

Przepyszne, puszyste w środku i chrupiące domowe bagietki! Coś wspaniałego!
A do tego bardzo szybkie w przygotowaniu

Składniki:

300 ml ciepłej wody
40 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
500 g mąki orkiszowej typ 630
1 płaska łyżeczka soli
2 łyżki oleju


Rozkruszone drożdże rozpuszczamy w wodzie razem z cukrem. Dodajemy resztę składników i wyrabiamy mikserem z hakami na najwyższych obrotach przez ok. 5 minut. Ponieważ mój mikser nie bardzo  nadaje się do takich ciężkich ciast, na koniec miksowania wyrabiam jeszcze przez chwilę rękami, zbierając przy okazji z misy pozostałe kawałki, które się nie "wrobiły" w ciasto".
Następnie odstawiamy miskę z ciastem do wyrośnięcia. 
Wyrośnięte ciasto dzielimy na trzy mniej więcej równe kawałki, turlamy zgrabne wałki i układamy na blaszce do bagietek wyłożonej papierem do pieczenia. Ponownie zostawiamy do wyrośnięcia (ok. 20 min). W tym czasie nagrzewamy piekarnik (200 stopni, grzałka góra/dół).
Wstawiamy blachę z bagietkami i pieczemy ok. 20 - 25 min.
Studzimy na kratce.

Smacznego :-)







Oryginalny przepis jest tu.