Że mu obiad zbyt kwaśny i pieprzny zgotował,
Że wszystko ta nieszczęsna popsuła przesada,
"O, zgrozo! o, zgorszenie - kucharz odpowiada -
Jakże można, mój panie, tak dalece błądzić:
Nie umiejąc gotować, o potrawach sądzić?
Pańskie zdanie zupełnie śmieszne i opaczne!
Musisz jeść, co ci daję, i wierzyć, że smaczne"
Franciszek Dzierżykraj-Morawski
czwartek, 4 czerwca 2026
Pizzerinki
poniedziałek, 1 czerwca 2026
Ciasto drożdżowe z malinami
Składniki:
250 ml ciepłego mleka
40 g drożdży
90 dag cukru
2 jajka
40 g rozpuszczonego masła
szczypta soli
2 budynie waniliowe lub śmietankowe
700 ml mleka
60 g mąki
30 g cukru
30 g masła
torebka cukru waniliowego
Z drożdży, mleka, łyżki mąki i łyżeczki cukru robimy rozczyn. Odstawiamy do wyrośnięcia.
Do miski z mąką dodajmy podrośnięty rozczyn i resztę składników. Wyrabiamy ciasto. Najwygodniej łyżką, ponieważ ciasto jest dość lepiące. Odstawiamy do wyrośnięcia.
W tym czasie gotujemy budyń. Studzimy.
Wyrośnięte ciasto wyrabiamy przez chwilę i wykładamy do wyłożonej papierem do pieczenia formy (28 x 28). Przekładamy ciasto. Na ciasto wykładamy przestudzony budyń. Na budyń owoce. Całość posypujemy kruszonką zrobioną z podanych składników.
Odstawiamy na 20 min. do podrośnięcia. Wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika (grzałka góra/dół) i pieczemy ok. 45 - 50 minut (kontrola patyczkiem).
Smacznego :-)
Oryginalny przepis jest tu.
piątek, 15 maja 2026
Chleb orkiszowy
Składniki:
320 ml ciepłej wody
1 łyżeczka cukru
20 - 21 g drożdży
1 łyżeczka soli (można ciut więcej, ale to zależy od indywidualnych preferencji)
Drożdże rozpuszczamy w wodzie z cukrem. Dodajemy resztę składników i mieszamy. Najpierw łyżką, a potem przez chwilę rękami.
wtorek, 5 maja 2026
Chleb z ziarnami słonecznika
Pyszny, pachnący niebiańsko chlebek. Ten, tak jak i chleb na jogurcie jest pieczony w żeliwnym naczyniu z pokrywką. Żeliwna forma działa jak mini piekarnik. Nagrzewając się stopniowo wraz ze wzrostem temperatury piekarnika, powoduje równomierne pieczenie się chleba.
Składniki:
1 szklanka mąki orkiszowej (lub pszennej) typ 1850
350 ml ciepłej wody
20 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
1,5 łyżeczki soli
2 solidne garści ziaren słonecznika plus trochę na dno foremki
środa, 15 kwietnia 2026
Chleb na jogurcie
Kolejny przepis na pyszny chleb na stałe zagości na moim stole. Ten chleb piekłam w dużej formie żaroodpornej z przykrywką. Dokładnie w takiej jak w tym przepisie sprzed kilku lat.
poniedziałek, 30 marca 2026
Bagietki
czwartek, 26 marca 2026
Bułki grahamki
Składniki:
40 g świeżych drożdży
łyżeczka cukru
150 g mąki graham typ 1850
350 g mąki orkiszowej typ 630
płaska łyżeczka soli
2 łyżki oleju
Drożdże rozpuszczamy wraz z cukrem w ciepłej wodzie. Dodajemy pozostałe składniki i wyrabiamy ciasto - początkowo łyżką, a potem rękami. Odstawiamy przykryte do wyrośnięcia. Tak mniej więcej 30 minut. Jeśli ciasto rośnie w ciepłym pomieszczeniu, to może być nawet krócej.
Po wyrośnięciu wyjmujemy ciasto na blat i wyrabiamy jeszcze przez chwilę. Następnie odkrawamy mniej więcej równe porcje i formujemy bułeczki. Z tej ilości ciasta wychodzi 8 sztuk bułek.
Układamy je na blaszce z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Ponownie zostawiamy do wyrośnięcia na ok. 20 minut. W tym czasie nagrzewamy piekarnik do 200 stopni (grzałka góra/dół).
Wyrośnięte bułki lekko smarujemy wodą i wstawiamy do piekarnika na ok 25 - 30 minut.
Studzimy na kratce.
Smacznego :-)
Oryginalny przepis jest na tej stronie
niedziela, 22 marca 2026
Mini babeczki serowo - kakaowe
sobota, 7 marca 2026
Pieczeń rzymska z sosem grzybowym
Składniki:
1 jajko
ok. 5 łyżek bułki tartej
2 łyżki majeranku
czubata łyżeczka słodkiej papryki
pół łyżeczki czosnku granulowanego
1 mała cebula
Sos:
1 mała cebula
mascarpone lub śmietanka kremówka
sól, pieprz i ew. tymianek
Na początek proponuję namoczyć grzyby. Najlepiej na noc. Następnego dnia gotujemy je w wodzie, w której się moczyły. Odcedzamy i odstawiamy do przestudzenia. Wody, w której się gotowały nie wylewamy!
Mięso, jajko, bułkę i przyprawy mieszamy dodając podsmażoną, drobno posiekaną cebulę. Dobrze wyrobioną masę mięsna przekładamy do natartej tłuszczem keksówki. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 (termoobieg) i pieczemy ok. 60 minut.
W tym czasie przygotowujemy sos. Cebulę obsmażamy na patelni, dodajemy do niej pokrojone w mniejsze kawałki grzyby. Smażymy razem przez chwilę. Następnie przekładamy do rondelka i dodajemy wodę, w której grzyby się gotowały. Doprowadzamy do wrzenia, dodajemy przyprawy (wg. własnego smaku) i mascarpone. Jeśli wolimy bardzo gęsty sos, to możemy go zagęścić mieszaniną zrobioną z łyżki mąki kukurydzianej i 100 ml wody.
Gotową pieczeń kroimy w grube plastry, polewamy sosem i podajemy z ziemniakami.
Na zimno idealnie nadaje się na kanapki.
Smacznego :-)
piątek, 6 marca 2026
Wytrawne gofry
Któż nie lubi gofrów? Szczerze mówiąc, nie znam nikogo takiego :-)
Zwykle gofry robimy na słodko, ale tym razem będą nieco inne. Naprawdę pyszne, sycące i takie... inne :-D
Składniki:
2 jajka
1/2 szklanki oleju
1 i 1/3 szklanki mleka
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
pół łyżeczki soli
trochę pieprzu
mała puszka kukurydzy
ok 20 dag szynki lub innej wędliny
10 dag tartego sera (użyłam grana padano wiórki)
Sos:
3 - 4 ząbki czosnku
pęczek szczypiorku sól do smaku
Składniki na ciasto mieszamy trzepaczką w misce na jednolitą masę. UWAGA! ciasto ma być gęste, ale rzadsze niż na racuchy - powinno dać się nalewać. Gofrownicę nagrzewamy zgodnie z instrukcją obsługi i pieczemy gofry.
W międzyczasie szykujemy sosik - mieszamy jogurt z posiekanym szczypiorkiem i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Solimy do smaku.
Smacznego :-)
niedziela, 1 marca 2026
Rolada drożdżowa z powidłami
Sądzę, że z marmoladą też da radę ;-)
Do ciasta nie dodajemy cukru. Tylko do zaczynu.
Składniki:
Zaczyn:
20 g świeżych drożdży
czubata łyżka mąki tortowej
2 czubate łyżeczki cukru
Ciasto:
2 żółtka
5 dag rozpuszczonego masła
szczypta soli
zapach waniliowy
Do miski z mlekiem wkruszamy drożdże, dodajemy cukier i mąkę. Mieszamy i odstawiamy do wyrośnięcia.
D dużej miski przesiewamy mąkę, dodajemy żółtka i wyrośnięty zaczyn. Mieszamy łyżką lub ręką do połączenia składników. Następnie dodajemy rozpuszczone masło i olejek waniliowy. Dobrze wyrobione ciasto odstawiamy do wyrośnięcia.
Następnie wałkujemy je na prostokąt. U mnie to było mniej więcej 38 na 20 cm. Rozwałkowane ciasto smarujemy cienką warstwą powideł (lub marmolady) zostawiając wolne brzegi z każdej strony (po ok. 2 cm). Zwijamy ciasto w rulon wzdłuż dłuższego boku (jak makowiec). Układamy na blacie zwinięciem do dołu. Następnie ostrym nożem rozcinamy roladę wzdłuż. Układamy rozcięciem do góry i przeplatamy nasze dwa kawałki ze sobą. Wkładamy do foremki (35 x 12 cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Wierzch możemy posypać kruszonką. Przepis tu (KLIK). Odstawiamy na ok. 20 minut do ponownego wyrośnięcia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (grzałka góra/dół) i pieczmy ok 40 - 45 min. Po ok 30 minutach od wyjęcia ciasta z piekarnika, przekładamy struclę na kratkę i studzimy.
Smacznego :-)
Przepis stąd
poniedziałek, 16 lutego 2026
Racuchy z mięsem
Fajny pomysł na szybki, kompletnie nieskomplikowany i bardzo smaczny obiad.
niedziela, 15 lutego 2026
Muffiny z mrożonymi owocami
Muffiny to takie bezproblemowe i szybkie w robocie słodkości. Jak ma się chęć na coś słodkiego, a nie bardzo wiadomo na co, to robimy muffiny :-)
Składniki:
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2/3 szklanki cukru (plus na posypanie)
cukier waniliowy
1/3 szklanki oleju
1/2 szklanki mleka
1 jajko
1 1/2 - 2 szklanki mrożonych owoców (obojętnie jakich - maliny, wiśnie, borówki...)
Suche składniki mieszamy łyżką w misce, w drugiej mokre. Mokre przelewmy do suchych i mieszamy tylko do połączenia składników. Dodajemy mrożone (NIE ROZMRAŻAMY!) owoce.
Ciasto przekładamy do foremki muffinkowej wyłożonej papilotkami. Wierzch każdej babeczki posypujemy równomiernie warstwą cukru. Po upieczeniu ten cukier stworzy nam taka fajną chrupiącą skorupkę na wierzchu każdej muffinki.
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni (grzałka góra/dół) i pieczmy ok. 20 - 25 minut (kontrola patyczkiem).
Smacznego :-)
Oryginalny przepis jest tu
poniedziałek, 19 stycznia 2026
Rolada biszkoptowa z bitą śmietaną
Ta rolada jest po prostu idealna. Mięciutkie i delikatne ciasto i najprostsze z możliwych nadzienie z bitej śmietany.
Składniki
Ciasto:
10 dag cukru
10 dag mąki tortowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
Krem:
mniej więcej łyżka cukru pudru
Oddzielamy żółtka od białek. Z białek ubijamy sztywną pianę, dosypujemy porcjami cukier. Następnie dodajemy żółtka. Mąkę z proszkiem wsypujemy partiami nie przerywając miksowania.
Po upieczeniu zdejmujemy ciasto z blachy i kładziemy papierem do góry na ścierkę obficie posypaną cukrem pudrem. Zdejmujemy papier i zwijamy roladę razem ze ścierką. Zostawiamy do całkowitego wystygnięcia.
Śmietanę ubijamy na wysokich obrotach - to trwa dość długo. Kiedy jest już sztywna, dodajmy do niej po trochu cukru pudru i próbujemy, czy smak nam odpowiada .
Następnie rozwijamy całkowicie wystudzoną roladę i smarujemy ubitą śmietaną i ponownie zwijamy. Wstawiamy do lodówki na kilka godzin.
Smacznego :-)
Oryginalny przepis jest tu.
poniedziałek, 12 stycznia 2026
Orzeszki
Wprawdzie ich przygotowanie jest dość czasochłonne, ale naprawdę warto.
Składniki na ciasto:
25 dag prawdziwego masła
6 łyżek śmietany 18%
2 żółtka
2 łyżki octu
1 łyżeczka sody oczyszczonej
Masło wyjmujemy z lodówki sporo wcześniej - musi być bardzo miękkie. Z podanych składników zagniatamy ciasto. Maszynkę do orzeszków nagrzewamy zgodnie z instrukcją obsługi. Do każdej dziurki w formie wkładamy kuli ciasta o wadze mniej więcej 3-4 gramów każda. Pieczemy zgodnie z instrukcją naszej maszynki do orzeszków. Skorupki studzimy i napełniamy nadzieniem.
Nadzienie do orzeszków:
1/2 szklanki mleka
ok. 3/4 szklanki cukru
2 czubate łyżki kakao
1 opakowanie plus trochę mleka pełnego w proszku
Masło rozpuszczamy z mlekiem, cukrem i kakao. Lekko studzimy i dodajemy przesiane mleko w proszku.
Połówki orzeszków napełniamy masą i sklejamy ze sobą.
Smacznego :-)
Przepis na orzeszki jest tu.
piątek, 2 stycznia 2026
Przepyszne, wilgotne ciasto wypchane makiem :-D
Składniki:
8 łyżek gorącej wody
3/4 szklanki cukru
5 jajek
20 dag miękkiego masła
2 łyżeczki proszku do pieczenia
zapach migdałowy lub inny ulubiony :-)
wtorek, 2 grudnia 2025
Śledzie szklarza
Składniki:
350 ml wody
200 ml octu spirytusowego
szklanka i ew. 1/3
2 marchewki
1 - 2 cebule czerwone
liście laurowe
gorczyca
pieprz ziarnisty
*szklanka ma u mnie 250 ml
Śledzie moczymy w zimnej wodzie przez kilka godzin. Z wody, 1 szklanki cukru i octu gotujemy zalewę. Możemy spróbować po ugotowaniu i jeżeli uznamy, że jest taka potrzeba, to dodajemy resztę cukru. Studzimy.
Obraną marchewkę kroimy w niezbyt grube plasterki, a cebulę w ćwierć plasterki. W słoiku układamy na przemian marchewkę, cebulę, kilka ziaren pieprzu i śledzie. Dokładamy 1 - 2 liście laurowe. Całość zalewamy zimną zalewą. Słoiki zakręcamy i wstawimy do lodówki. Można jeść już następnego dnia, ale dużo lepsze są po trzech - czterech dobach w lodówce.
Smacznego :-)
Oryginalny przepis jest tu.
czwartek, 6 listopada 2025
Zapiekanka pasterska
Pyszna i stosunkowo szybka w przygotowaniu zapiekanka.
Składniki:
Masa mięsna
1 marchewka
1 pietruszka
1 cebula
czosnek granulowany lub pokrojone 2 ząbki czosnku świeżego
pieprz, majeranek, tymianek, rozmaryn
przecier pomidorowy ok. 400 ml
ok 50 ml wody
sól do smaku
Masa ziemniaczana
pełna łyżka masła
ok 100 ml gęstej śmietany
żółtko
łyżeczka przyprawy do ziemniaków
ok. 20 - 30 dag tartego sera żółtego na wierzch zapiekanki
Mięso podsmażamy na niewielkiej ilości oleju. Następnie dodajemy drobno pokrojoną cebulę i smażymy przez kilka minut. Następnie dodajemy starte na grubych oczkach tarki marchewkę, pietruszkę i przyprawy. Smazymy przez chwilę, dodajemy przecier i wodę. Przykrywamy pokrywką i dusimy całość ok. 5 minut. Masę mięsną przekładamy do nasmarowanego olejem naczynia żaroodpornego.
W czasie, gdy szykujemy masę mięsną, gotujemy ziemniaki. Po ugotowaniu odcedzamy je i od razu ubijamy tłuczkiem na gładką masę razem z masłem, śmietaną wymieszaną z żółtkiem i przyprawą do ziemniaków. Wykładamy całość na masę mięsną i posypujemy tartym serem. Zapiekankę wstawiamy do nagrzanego piekarnika (180 stopni) grzałka góra/dół lub termoobieg 160 stopni i pieczemy z zrumienienia sera.
Smacznego :-)
Oryginalny przepis jest tu
poniedziałek, 20 października 2025
Placki po francusku
Sernik bez spodu
Bardzo smaczny, delikatny, a przede wszystkim bardzo szybki w przygotowaniu sernik.
Składniki:
1 szklanka cukru (szklanka 250 ml)
10 dag masła (może być roślinne, ale lepszy jest z prawdziwym)
7 jajek (rozmiar M) lub 5 jajek rozmiar L
30 g mąki pszennej
30 g mąki ziemniaczanej
Ser, masło i jajka muszą mieć temperaturę pokojową.
Oddzielamy żółtka od białek. Miksujemy cukier z masłem do białości. Dodajemy po jednym żółtku, a następnie stopniowo ser i obie mąki. Białka ubijamy na sztywną pianę i dodajemy porcjami do masy serowej. Mieszamy łyżką!
Dno tortownicy 26 cm wykładamy papierem do pieczenia. Brzegi można posmarować cieniutką warstwą masła i posypać delikatnie mąką. Do przygotowanej tortownicy przekładamy sernik i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170 stopni. Pieczemy ok 60 min (grzałka góra/dół).
Po upieczeniu uchylamy drzwiczki piekarnika i zostawiamy go tam do solidnego przestygnięcia.
UWAGA! Sernik bardzo wyrasta, a po upieczeniu opada.
Najlepiej smakuje po całkowitym schłodzeniu w lodówce.
Smacznego :-)
Oryginalny przepis jest tu















