Pewien pan swojego kucharza strofował,
Że mu obiad zbyt kwaśny i pieprzny zgotował,
Że wszystko ta nieszczęsna popsuła przesada,
"O, zgrozo! o, zgorszenie - kucharz odpowiada -
Jakże można, mój panie, tak dalece błądzić:
Nie umiejąc gotować, o potrawach sądzić?
Pańskie zdanie zupełnie śmieszne i opaczne!
Musisz jeść, co ci daję, i wierzyć, że smaczne"

Franciszek Dzierżykraj-Morawski

czwartek, 4 czerwca 2026

Pizzerinki




Bardzo smaczne zawijane bułeczki. W sam raz jako przekąska lub obiad na upalny dzień :)

Składniki:

25 dag mąki pszennej (używam tortowej)
150 ml ciepłej wody
25g świeżych drożdży
1 łyżeczka soli
łyżeczka cukru
1 łyżka oleju
1 jajko do posmarowania (opcjonalnie)

Wypełnienie:
ketchup - łagodny lub ostry (wedle uznania)
20 dag tartego żółtego sera
20 dag szynki gotowanej lub konserwowej


Drożdże rozpuszczamy w ok. 60 ml wody z cukrem. Dodajemy 3 łyżki mąki i mieszamy. Odstawiamy do wyrośnięcia.
Wyrośnięty rozczyn wlewamy do maki, dodajemy olej, sól i wyrabiamy elastyczne ciasto.
Miskę z ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia. 
Po wyrośnięciu ciasto wałkujemy na duży prostokąt, smarujemy ketchupem, posypujemy drobno pokrojoną szynką i serem (zostawiamy trochę sera do posypania wierzchu pizzerinek). Zwijamy ciasto jak na roladę i kroimy na mniej więcej 3 cm kawałki. Z podanych proporcji wychodzi mniej więcej 14  pizzerinek.
Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Smarujemy rozmąconym jajkiem i posypujemy resztą żółtego sera. Odstawiamy do ponownego wyrośnięcia na ok. 20 minut.
W tym czasie nagrzewamy piekarnik do 180 stopni (grzałka góra/dół).
Pieczemy ok 25 - 30 minut. Studzimy na kratce.

Smacznego :-)

poniedziałek, 1 czerwca 2026

Ciasto drożdżowe z malinami

 


Składniki:

Ciasto: 
250 ml ciepłego mleka
40 g drożdży
90 dag cukru
50 dag mąki pszennej
2 jajka
40 g rozpuszczonego masła
szczypta soli

50 dag malin (mogą być maliny wymieszane z borówkami albo same borówki)

Masa budyniowa:
2 budynie waniliowe lub śmietankowe
700 ml mleka

Kruszonka:
60 g mąki
30 g cukru
30 g masła
torebka cukru waniliowego

Z drożdży, mleka, łyżki mąki i łyżeczki cukru robimy rozczyn. Odstawiamy do wyrośnięcia.

Do miski z mąką dodajmy podrośnięty rozczyn i resztę składników. Wyrabiamy ciasto. Najwygodniej łyżką, ponieważ ciasto jest dość lepiące. Odstawiamy do wyrośnięcia.

W tym czasie gotujemy budyń. Studzimy.

Wyrośnięte ciasto wyrabiamy przez chwilę i wykładamy do wyłożonej papierem do pieczenia formy (28 x 28). Przekładamy ciasto. Na ciasto wykładamy przestudzony budyń. Na budyń owoce. Całość posypujemy kruszonką zrobioną z podanych składników.

Odstawiamy na 20 min. do podrośnięcia. Wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika (grzałka góra/dół) i pieczemy ok. 45 - 50 minut (kontrola patyczkiem).

Smacznego :-)





Oryginalny przepis jest tu. 


piątek, 15 maja 2026

Chleb orkiszowy


Tym razem chleb upieczony z jednego rodzaju mąki. Czyli 100% orkiszu :-)


Składniki:

500 g mąki orkiszowej typ 630
320 ml ciepłej wody
1 łyżeczka cukru
20 - 21 g drożdży 
1 łyżeczka soli (można ciut więcej, ale to zależy od indywidualnych preferencji)


 Drożdże rozpuszczamy w wodzie z cukrem. Dodajemy resztę składników i mieszamy. Najpierw łyżką, a potem przez chwilę rękami.

Odstawiamy do wyrośnięcia. 
Wyrośnięte ciasto wykładamy na blat posypany mąką i przez chwilę wyrabiamy. Następnie rozciągamy je na prostokąt, składamy Brzegi do środka i formujemy zgrabny bochenek. Przekładamy go do foremki (30 na 12 cm) wyłożonej papierem do pieczenia  (złożeniem na spód), przykrywamy ściereczką i zostawiamy na ok. 20 - 25 min do ponownego wyrośnięcia. 
W tym czasie nagrzewamy piekarnik do temperatury 190 stopni (grzałka góra/dół). Po wyrośnięciu lekko nacinamy wzdłuż.
Pieczemy 50 minut.
Po upieczeniu wyjmujemy chleb z formy i studzimy na kratce.

Smacznego :-)

wtorek, 5 maja 2026

Chleb z ziarnami słonecznika

 


Pyszny, pachnący niebiańsko chlebek. Ten, tak jak i chleb na jogurcie  jest pieczony w żeliwnym naczyniu z pokrywką. Żeliwna forma działa jak mini piekarnik. Nagrzewając się stopniowo wraz ze wzrostem temperatury piekarnika, powoduje równomierne pieczenie się chleba.

Składniki:

2 szklanki mąki orkiszowej typ 630
1 szklanka mąki orkiszowej (lub pszennej) typ 1850
 350 ml ciepłej wody
20 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
1,5 łyżeczki soli
2 solidne garści ziaren słonecznika plus trochę na dno foremki


Drożdże rozpuszczamy w wodzie z cukrem. Dodajemy resztę składników i mieszamy. Najpierw łyżką, a potem przez chwilę rękami.
Odstawiamy do wyrośnięcia. Żeliwną formę z przykrywką wykładamy papierem do pieczenia i smarujemy cienką warstwą oleju. Na dno wsypujemy trochę ziaren słonecznika.
Wyrośnięte ciasto wykładamy na blat posypany mąką i przez chwilę wyrabiamy. Następnie rozciągamy je na prostokąt, składamy Brzegi do środka i formujemy zgrabny bochenek. Przekładamy go do foremki (złożeniem na spód), lekko nacinamy wierzch i przykrywamy pokrywką.
Wstawiamy do ZIMNEGO piekarnika na dolną półkę. Ustawiamy temperaturę na 230 stopni (grzałka góra/dół) i pieczemy ok. 45 minut. Po tym czasie zdejmujemy pokrywę i dopiekamy ok. 5-7 minut.
Po upieczeniu wyjmujemy chleb z formy i studzimy na kratce.

Smacznego :-)
Przepis pochodzi z książeczki dołączonej do formy żeliwnej, w której piekłam chleb.


środa, 15 kwietnia 2026

Chleb na jogurcie


 Kolejny przepis na pyszny chleb na stałe zagości na moim stole. Ten chleb piekłam w dużej formie żaroodpornej z przykrywką. Dokładnie w takiej jak w tym przepisie sprzed kilku lat.

Składniki:

350 g mąki orkiszowej typ 650
150 g mąki żytniej typ 720
100 g jogurtu naturalnego
10 -12 g drożdży
240 ml ciepłej wody
czubata łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru
1,5 łyżki octu jabłkowego

Drożdże rozpuszczamy w wodzie z cukrem. Dodajemy resztę składników i mieszamy. Najpierw łyżką, a potem przez chwilę rękami.
Odstawiamy do wyrośnięcia. Żeliwną formę z przykrywką wykładamy papierem do pieczenia.
Wyrośnięte ciasto wykładamy na blat posypany mąką i przez chwilę wyrabiamy. Następnie rozciągamy je na prostokąt, składamy Brzegi do środka i formujemy zgrabny bochenek. Przekładamy go do foremki (złożeniem na spód) i przykrywamy pokrywką.
Wstawiamy do ZIMNEGO piekarnika na dolną półkę. Ustawiamy temperaturę na 230 stopni (grzałka góra/dół) i pieczemy ok. 45 minut. Po tym czasie zdejmujemy pokrywę i dopiekamy ok. 5-7 minut.
Po upieczeniu wyjmujemy chleb z formy i studzimy na kratce.

Smacznego :-)
Przepis pochodzi z książeczki dołączonej do formy żeliwnej, w której piekłam chleb.
Ps: chleb ze zdjęcia jest zrobiony z podwójnej ilości składników! 

poniedziałek, 30 marca 2026

Bagietki


 

Przepyszne, puszyste w środku i chrupiące domowe bagietki! Coś wspaniałego!
A do tego bardzo szybkie w przygotowaniu

Składniki:

300 ml ciepłej wody
40 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
500 g mąki orkiszowej typ 630
1 płaska łyżeczka soli
2 łyżki oleju


Rozkruszone drożdże rozpuszczamy w wodzie razem z cukrem. Dodajemy resztę składników i wyrabiamy mikserem z hakami na najwyższych obrotach przez ok. 5 minut. Ponieważ mój mikser nie bardzo  nadaje się do takich ciężkich ciast, na koniec miksowania wyrabiam jeszcze przez chwilę rękami, zbierając przy okazji z misy pozostałe kawałki, które się nie "wrobiły" w ciasto".
Następnie odstawiamy miskę z ciastem do wyrośnięcia. 
Wyrośnięte ciasto dzielimy na trzy mniej więcej równe kawałki, turlamy zgrabne wałki i układamy na blaszce do bagietek wyłożonej papierem do pieczenia. Ponownie zostawiamy do wyrośnięcia (ok. 20 min). W tym czasie nagrzewamy piekarnik (200 stopni, grzałka góra/dół).
Wstawiamy blachę z bagietkami i pieczemy ok. 20 - 25 min.
Studzimy na kratce.

Smacznego :-)







Oryginalny przepis jest tu.

czwartek, 26 marca 2026

Bułki grahamki


Przepyszne bułki, chrupiące z wierzchu i miękkie w środku. A do tego robi się je piorunem!

Składniki:

300 ml ciepłej wody
40 g świeżych drożdży
łyżeczka cukru
150 g mąki graham typ 1850
350 g mąki orkiszowej typ 630
płaska łyżeczka soli
2 łyżki oleju

Drożdże rozpuszczamy wraz z cukrem w ciepłej wodzie. Dodajemy pozostałe składniki i wyrabiamy ciasto - początkowo łyżką, a potem rękami. Odstawiamy przykryte do wyrośnięcia. Tak mniej więcej 30 minut. Jeśli ciasto rośnie w ciepłym pomieszczeniu, to może być nawet krócej. 

Po wyrośnięciu wyjmujemy ciasto na blat i wyrabiamy jeszcze przez chwilę. Następnie odkrawamy mniej więcej równe porcje i formujemy bułeczki. Z tej ilości ciasta wychodzi 8 sztuk bułek.

Układamy je na blaszce z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Ponownie zostawiamy do wyrośnięcia na ok. 20 minut. W tym czasie nagrzewamy piekarnik do 200 stopni (grzałka góra/dół).

Wyrośnięte bułki lekko smarujemy wodą i wstawiamy do piekarnika na ok 25 - 30 minut. 

Studzimy na kratce.

Smacznego :-)





Oryginalny przepis jest na tej stronie

 

niedziela, 22 marca 2026

Mini babeczki serowo - kakaowe


 

Malutkie, urocze i bardzo smaczne babeczki. Mogą być ozdobą koszyczka wielkanocnego. 
Z podanych proporcji wychodzi ok. 10 babeczek.


Składniki:

Ciasto ciemne:

2 jajka
60 g miękkiego masła
80 g mąki tortowej
50 g cukru
2 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Masa serowa:

25 dag tłustego twarogu
3 łyżki cukru pudru
1/2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 żółtko
cukier waniliowy

UWAGA! Wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową.

Miękkie masło ucieramy z cukrem na puszysta masę. Następnie dodajemy jajka. Wsypujemy mąkę wymieszaną z kakao i proszkiem do pieczenia. Mieszamy łyżką do połączenia składników.

Składniki na masę serową blendujemy na gładką masę.

Do małych foremek silikonowych wkładamy po dwie łyżeczki ciemnego ciasta. Na wierzch po dwie masy serowej. Następnie patykiem do szaszłyków robimy w każdej babeczce esy-floresy.
Babeczki ustawiamy na blaszce z piekarnika i wstawiamy do nagrzanego piekarnika (180 stopni, grzałka góra/dół). Pieczemy ok. 20 - 25 min. (kontrola patyczkiem).
Wyjmujemy z foremek i studzimy na kratce. Gdy są zimne można je polać czekoladą.
Babeczki można również upiec w papilotkach, czyli tak jak klasyczne muffiny.

Smacznego :-)







Oryginalny przepis jest tu.


sobota, 7 marca 2026

Pieczeń rzymska z sosem grzybowym

 




Składniki:

1 kg mięsa mielonego z łopatki
1 jajko
ok. 5 łyżek bułki tartej
2 łyżki majeranku
czubata łyżeczka słodkiej papryki
pół łyżeczki czosnku granulowanego
1 mała cebula

Sos:

duży słoik (litrowy) suszonych grzybów
1 mała cebula
mascarpone lub śmietanka kremówka
sól, pieprz i ew. tymianek


Na początek proponuję namoczyć grzyby. Najlepiej na noc. Następnego dnia gotujemy je w wodzie, w której się moczyły. Odcedzamy i odstawiamy do przestudzenia. Wody, w której się gotowały nie wylewamy!

Mięso, jajko, bułkę i przyprawy mieszamy dodając podsmażoną, drobno posiekaną cebulę. Dobrze wyrobioną masę mięsna przekładamy do natartej tłuszczem keksówki. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 (termoobieg) i pieczemy ok. 60 minut.

W tym czasie przygotowujemy sos. Cebulę obsmażamy na patelni, dodajemy do niej pokrojone w mniejsze kawałki grzyby. Smażymy razem przez chwilę. Następnie przekładamy do rondelka i dodajemy wodę, w której grzyby się gotowały. Doprowadzamy do wrzenia, dodajemy przyprawy (wg. własnego smaku) i mascarpone. Jeśli wolimy bardzo gęsty sos, to możemy go zagęścić mieszaniną zrobioną z łyżki mąki kukurydzianej i 100 ml wody. 

Gotową pieczeń kroimy w grube plastry, polewamy sosem i podajemy z ziemniakami.

Na zimno idealnie nadaje się na kanapki.

Smacznego :-)



piątek, 6 marca 2026

Wytrawne gofry


Któż nie lubi gofrów? Szczerze mówiąc, nie znam nikogo takiego :-)

Zwykle gofry robimy na słodko, ale tym razem będą nieco inne. Naprawdę pyszne, sycące i takie... inne :-D

Składniki: 

2 szklanki mąki tortowej (plus ew. do dosypania, jesli ciasto będzie za rzadkie)
2 jajka
1/2 szklanki oleju
1 i 1/3 szklanki mleka
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
pół łyżeczki soli
trochę pieprzu
mała puszka kukurydzy
ok 20 dag szynki lub innej wędliny
10 dag tartego sera (użyłam grana padano wiórki)


Sos: 

duży jogurt grecki
3 - 4 ząbki czosnku
pęczek szczypiorku sól do smaku


Składniki na ciasto mieszamy trzepaczką w misce na jednolitą masę. UWAGA! ciasto ma być gęste, ale rzadsze niż na racuchy - powinno dać się nalewać. Gofrownicę nagrzewamy zgodnie z instrukcją obsługi i pieczemy gofry.

W międzyczasie szykujemy sosik - mieszamy jogurt z posiekanym szczypiorkiem i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Solimy do smaku.

Smacznego :-)


niedziela, 1 marca 2026

Rolada drożdżowa z powidłami





Przepyszna, puszysta rolada z powidłami domowej roboty to po prostu niebo w gębie :-)

Sądzę, że z marmoladą też da radę ;-)

Do ciasta nie dodajemy cukru. Tylko do zaczynu.

Składniki:

Zaczyn:

3/4 szklanki ciepłego mleka
20 g świeżych drożdży
czubata łyżka mąki tortowej
2 czubate łyżeczki cukru

Ciasto:

35 dag mąki pszennej
2 żółtka
5 dag rozpuszczonego masła
szczypta soli
zapach waniliowy


Do miski z mlekiem wkruszamy drożdże, dodajemy cukier i mąkę. Mieszamy i odstawiamy do wyrośnięcia.

D dużej miski przesiewamy mąkę, dodajemy żółtka i wyrośnięty zaczyn. Mieszamy łyżką lub ręką do połączenia składników. Następnie dodajemy rozpuszczone masło i olejek waniliowy. Dobrze wyrobione ciasto odstawiamy do wyrośnięcia. 

Następnie wałkujemy je na prostokąt. U mnie to było mniej więcej 38 na 20 cm. Rozwałkowane ciasto smarujemy cienką warstwą powideł (lub marmolady) zostawiając wolne brzegi z każdej strony (po ok. 2 cm). Zwijamy ciasto w rulon wzdłuż dłuższego boku (jak makowiec). Układamy na blacie zwinięciem do dołu. Następnie ostrym nożem rozcinamy roladę wzdłuż. Układamy rozcięciem do góry i przeplatamy nasze dwa kawałki ze sobą. Wkładamy do foremki (35 x 12 cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Wierzch możemy posypać kruszonką. Przepis tu (KLIK). Odstawiamy na ok. 20 minut do ponownego wyrośnięcia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (grzałka góra/dół) i pieczmy ok 40 - 45 min. Po ok 30 minutach od wyjęcia ciasta z piekarnika, przekładamy struclę na kratkę i studzimy.

Smacznego :-)




Przepis stąd


 



poniedziałek, 16 lutego 2026

Racuchy z mięsem




Fajny pomysł na szybki, kompletnie nieskomplikowany i bardzo smaczny obiad.


Składniki:
1/2 kg mięsa mielonego z łopatki
sól, pieprz, majeranek, czosnek granulowany

Ciasto: 
400 g kefiru (jedna, standardowa butelka)
1 jajko
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1 1/2 - 2 szklanki mąki pszennej

Mięso wraz z przyprawami smażymy, aż straci surowy wygląd. Studzimy.
Składniki na ciasto mieszamy w misce. Dodajemy wystudzone mięso i smażymy racuchy. Ciasto ma mieć taką samą konsystencję, jak na "normalne" racuchy.
Podsmażone placki układamy w naczyniu żaroodpornym, wstawiamy do piekarnika i pieczemy ok. 30 - 40 minut w temperaturze 160 stopni (tremoobieg).
Podajemy z dowolną surówką.

Smacznego :-)




Oryginalny przepis jest tu.

niedziela, 15 lutego 2026

Muffiny z mrożonymi owocami

 



Muffiny to takie bezproblemowe i szybkie w robocie słodkości. Jak ma się chęć na coś słodkiego, a nie bardzo wiadomo na co, to robimy muffiny :-)

Składniki:

1 1/2 szklanki mąki tortowej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2/3 szklanki cukru (plus na posypanie)
cukier waniliowy
1/3 szklanki oleju
1/2 szklanki mleka
1 jajko
1 1/2 - 2 szklanki mrożonych owoców (obojętnie jakich - maliny, wiśnie, borówki...)


Suche składniki mieszamy łyżką w misce, w drugiej mokre. Mokre przelewmy do suchych i mieszamy tylko do połączenia składników. Dodajemy mrożone (NIE ROZMRAŻAMY!) owoce.

Ciasto przekładamy do foremki muffinkowej wyłożonej papilotkami. Wierzch każdej babeczki posypujemy równomiernie warstwą cukru. Po upieczeniu ten cukier stworzy nam taka fajną chrupiącą skorupkę na wierzchu każdej muffinki.

 Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni (grzałka góra/dół) i pieczmy ok. 20 - 25 minut (kontrola patyczkiem).

Smacznego :-)




Oryginalny przepis jest tu

poniedziałek, 19 stycznia 2026

Rolada biszkoptowa z bitą śmietaną


 Ta rolada jest po prostu idealna. Mięciutkie i delikatne ciasto i najprostsze z możliwych nadzienie z bitej  śmietany. 

Składniki

Ciasto:

4 jajka
10 dag cukru
10 dag mąki tortowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli

Krem:

dwa opakowania śmietany kremówki 36% (po 220g)
mniej więcej łyżka cukru pudru

Oddzielamy żółtka od białek. Z białek ubijamy sztywną pianę, dosypujemy porcjami cukier. Następnie dodajemy żółtka. Mąkę z proszkiem wsypujemy partiami nie przerywając miksowania. 

Ciasto wylewamy na blaszkę z wyposażenia piekarnika wyłożoną papierem do pieczenia. Wstawiamy do nagrzanego do 190-200 stopni piekarnika (grzałka góra/dół) na ok 10 - 15 min.
Po upieczeniu zdejmujemy ciasto z blachy i kładziemy papierem do góry na ścierkę obficie posypaną cukrem pudrem. Zdejmujemy papier i zwijamy roladę razem ze ścierką. Zostawiamy do całkowitego wystygnięcia.

Śmietanę ubijamy na wysokich obrotach - to trwa dość długo. Kiedy jest już sztywna, dodajmy do niej po trochu cukru pudru i próbujemy, czy smak nam odpowiada .

Następnie rozwijamy całkowicie wystudzoną roladę i smarujemy ubitą śmietaną i ponownie zwijamy. Wstawiamy do lodówki na kilka godzin.

Smacznego :-)





Oryginalny przepis jest tu.

poniedziałek, 12 stycznia 2026

Orzeszki



Pyszne, kruche i kuszące. Nie da rady poprzestać na jednym :-D
Wprawdzie ich przygotowanie jest dość czasochłonne, ale naprawdę warto.

Składniki na ciasto:

50 dag mąki tortowej
25 dag prawdziwego masła 
6 łyżek śmietany 18%
2 żółtka
2 łyżki octu
1 łyżeczka sody oczyszczonej

Masło wyjmujemy z lodówki sporo wcześniej - musi być bardzo miękkie. Z podanych składników zagniatamy ciasto. Maszynkę do orzeszków nagrzewamy zgodnie z instrukcją obsługi. Do każdej dziurki w formie wkładamy kuli ciasta o wadze mniej więcej 3-4 gramów każda. Pieczemy zgodnie z instrukcją naszej maszynki do orzeszków. Skorupki studzimy i napełniamy nadzieniem.

Nadzienie do orzeszków:

25 dag masła (może być roślinne)
1/2 szklanki mleka
ok. 3/4 szklanki cukru
2 czubate łyżki kakao
1 opakowanie plus trochę mleka pełnego w proszku

Masło rozpuszczamy z mlekiem, cukrem i kakao. Lekko studzimy i dodajemy przesiane mleko w proszku. 

Połówki orzeszków napełniamy masą i sklejamy ze sobą. 

Smacznego :-)



Przepis na orzeszki jest tu.

piątek, 2 stycznia 2026


 Przepyszne, wilgotne ciasto wypchane makiem :-D 

Składniki:

20 dag suchego maku mielonego 
8 łyżek gorącej wody
1 i 1/3 szklanki mąki.
3/4 szklanki cukru
5 jajek
20 dag miękkiego masła 
2 łyżeczki proszku do pieczenia
zapach migdałowy lub inny ulubiony :-)

Lukier: 1 łyżka wody 
1 łyżka soku z cytryny
szklanka cukru pudru

Mak łączymy z wodą. Miękkie masło ucieramy z cukrem, dodajemy po jednym jajku. Następnie mak i mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i zapach. Ciasto przekładamy do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika nagrzanego do do ok 170 - 180 stopni (grzałka góra/dół) i pieczemy ok. 60 minut. 
Po wystygnięciu polewamy lukrem.

Smacznego :-)


Oryginalny przepis jest tu.


wtorek, 2 grudnia 2025

Śledzie szklarza

 



Składniki:

4 - 6 filetów śledziowych w oleju
350 ml wody
200 ml octu spirytusowego
szklanka i ew. 1/3
2 marchewki
1 - 2 cebule czerwone
liście laurowe
gorczyca
pieprz ziarnisty
*szklanka ma u mnie 250 ml

Śledzie moczymy w zimnej wodzie przez kilka godzin. Z wody, 1 szklanki cukru i octu gotujemy zalewę. Możemy spróbować po ugotowaniu i jeżeli uznamy, że jest taka potrzeba, to dodajemy resztę cukru. Studzimy.

 Obraną marchewkę kroimy w niezbyt grube plasterki, a cebulę w ćwierć plasterki. W słoiku układamy na przemian marchewkę, cebulę, kilka ziaren pieprzu i śledzie. Dokładamy 1 - 2 liście laurowe. Całość zalewamy zimną zalewą. Słoiki zakręcamy i wstawimy do lodówki. Można jeść już następnego dnia, ale dużo lepsze są po trzech - czterech dobach w lodówce.

Smacznego :-)


Oryginalny przepis jest tu.

czwartek, 6 listopada 2025

Zapiekanka pasterska

 


Pyszna i stosunkowo szybka w przygotowaniu zapiekanka. 

Składniki:

Masa mięsna

1/2 kg mielonego mięsa z łopatki
1 marchewka
1 pietruszka
1 cebula 
czosnek granulowany lub pokrojone 2 ząbki czosnku świeżego
pieprz, majeranek, tymianek, rozmaryn
przecier pomidorowy ok. 400 ml
ok 50 ml wody
sól do smaku


Masa ziemniaczana

1kg obranych ziemniaków
pełna łyżka masła
ok 100 ml gęstej śmietany
żółtko
łyżeczka przyprawy do ziemniaków
ok. 20 - 30 dag tartego sera żółtego na wierzch zapiekanki

Mięso podsmażamy na niewielkiej ilości oleju. Następnie dodajemy drobno pokrojoną cebulę i smażymy przez kilka minut. Następnie dodajemy starte na grubych oczkach tarki marchewkę, pietruszkę i przyprawy. Smazymy przez chwilę, dodajemy przecier i wodę. Przykrywamy pokrywką i dusimy całość ok. 5 minut. Masę mięsną przekładamy do nasmarowanego olejem naczynia żaroodpornego.

W czasie, gdy szykujemy masę mięsną, gotujemy ziemniaki. Po ugotowaniu odcedzamy je i od razu  ubijamy tłuczkiem na gładką masę razem z masłem, śmietaną wymieszaną z żółtkiem i przyprawą do ziemniaków. Wykładamy całość na masę mięsną i posypujemy tartym serem. Zapiekankę wstawiamy do nagrzanego piekarnika (180 stopni) grzałka góra/dół lub termoobieg 160 stopni i pieczemy z zrumienienia sera.

Smacznego :-)



Oryginalny przepis jest tu



poniedziałek, 20 października 2025

Placki po francusku



Składniki:
ok. 1/2 kg piersi z kurczaka
2 jajka
łyżka gęstej śmietany
2-3 czubate łyżki mąki
pęczek szczypiorku
słoiczek musztardy francuskiej

Piersi kurczaka kroimy w kostkę i dodajemy do mieszaniny z pozostałych składników. Porce ciasta nakładamy łyżką na patelnię i smażymy na rozgrzanym oleju na lekko złoty kolor. Przekładamy do naczynia żaroodpornego, wkładamy do nagrzanego piekarnika (ok. 160 stopni termoobieg) i pieczemy ok 20 - 30 minut. czas zależy od piekarnika. 
Podajemy z dowolną surówką.
Smacznego :-)

Oryginalny przepis jest tu 

Sernik bez spodu

 


Bardzo smaczny, delikatny, a przede wszystkim bardzo szybki w przygotowaniu sernik.

Składniki:

1 kg sera z wiaderka (używam President lub Pilos)
1 szklanka cukru (szklanka 250 ml)
10 dag masła (może być roślinne, ale lepszy jest z prawdziwym)
7 jajek (rozmiar M) lub 5 jajek rozmiar L
30 g mąki pszennej
30 g mąki ziemniaczanej
Ser, masło i jajka muszą mieć temperaturę pokojową. 

Oddzielamy żółtka od białek. Miksujemy cukier z masłem do białości. Dodajemy po jednym żółtku, a następnie stopniowo ser i obie mąki. Białka ubijamy na sztywną pianę i dodajemy porcjami do masy serowej. Mieszamy łyżką! 

Dno tortownicy 26 cm wykładamy papierem do pieczenia. Brzegi można posmarować cieniutką warstwą masła i posypać delikatnie mąką. Do przygotowanej tortownicy przekładamy sernik i wstawiamy do  piekarnika nagrzanego do 170 stopni. Pieczemy ok 60 min (grzałka góra/dół). 

Po upieczeniu uchylamy drzwiczki piekarnika i zostawiamy go tam do solidnego przestygnięcia.

UWAGA! Sernik bardzo wyrasta, a po upieczeniu opada. 

Najlepiej smakuje po całkowitym schłodzeniu w lodówce.

Smacznego :-)


Oryginalny przepis jest tu